Bota e Gruas

Zona e Konsultave 19+

10 thoughts on “Zona e Konsultave 19+

 1. Pershendetje, pasi i hodha nje sy materialeve kam frike se nuk na pershtaten ne situaten aktuale. Une jetoj ne Emirate dhe per monentin ndodhem ne Shqiperi(nuk di saktesisht sa kohe do jem ende ketu) dhe djali gati 2 vjec nuk ka nje shtrat te tijin ketu. Ai fle ne shtratin martesor dhe perpara pyetjeve rreth ndonje paqartesie do doja fillimisht te dija a mind ta zbatoj programin ne keto kushte? Me duket sh e veshtire pasi ai eshte shume kokeforte ne ate qe do, une nuk kam shume kontroll me thene te drejten dhe eshte fare e thjeshte te mos bindet duke zbritur gjithe kohes nga shtrati dhe duke lene dhomen.

  1. Dorela pershendetje.

   Patjeter qe mund ta besh por patjeter dhet te punosh edhe me rregullat/limitet qe i vendos femijes ne menyre qe ta kesh me te lehte jo vetem gjate trajnimit por ede ne perditshmeri persa i perket situatave qe mund te krijohen. Nevojitet patjeter qe femija te kuptoje se rregullat ne familje vendosen nga ju dhe bashkeshorti dhe nuk mund ti thyeje/ Sfillim patjeter qe do te jete e veshtire, madje te sugjeroj qe nese femija ka tencencen te dale jashte dhomes ti na ndalosh kete duke mos e lejuar ta hape.

   Nese ti tregohesh e prere femija e kupton dhe do te beje ate qe ti ke percaktuar te ndodhe. Rregullat jane rregulla dhe nuk mund ti thyeje. Ky duhet te jete parimi baze 🙂

   1. E kuptoj, rrjedhimisht duke qene se do filloj trajnimi ne shtratin martesor atehere metoda do ndryshoj pak, pra do kete zbehje por jo karrige besoj. Dhe do mundem ta bej perseri trajnimin e fjetjes ne shtratin e tij kur te krijohen mundesite. gjithsesi kam nje dyshim ne lidhje me kete, duke qwene se do jem me te ne shtrat duke e ngushelluar kam frike mos mer zakonin e fjetjes ne krahet e mi apo duke me pasur mua prane giithe kohes(skam si apikoj te qendruarit pak e nga pak me larg tij ). Mendoj gjithashtu se ai ndishta nuk plotesohet me kalori gjate dites duke qene se nuk ha thuajse fare dhe po sikur ta kerkoje gjirin nga uria? Gjitjashtu skamnte qarte cffare ndosh diten pasi filloj trajnimin. Pra gjithe naten kemi ndjekur metoden por kjo e ka lodhur dhe femija ska fjetur thuajse fare. A duhet ta le te dremise kur te doje e sa te doje, orari i gjumit te drekes do kompromentohet? Gjate dites te vazhdoj vaktin fals kur vjen puna te gjumi i drekes apo do jete tej lodhje dhe fillimisht te eleminoj vaktet e darkes dhe pastaj te aplikoj te njejten metode diten?

 2. E kuptoj, rrjedhimisht duke qene se do filloj trajnimi ne shtratin martesor atehere metoda do ndryshoj pak, pra do kete zbehje por jo karrige besoj. Dhe do mundem ta bej perseri trajnimin e fjetjes ne shtratin e tij kur te krijohen mundesite. gjithsesi kam nje dyshim ne lidhje me kete, duke qwene se do jem me te ne shtrat duke e ngushelluar kam frike mos mer zakonin e fjetjes ne krahet e mi apo duke me pasur mua prane giithe kohes(skam si apikoj te qendruarit pak e nga pak me larg tij ). Mendoj gjithashtu se ai ndishta nuk plotesohet me kalori gjate dites duke qene se nuk ha thuajse fare dhe po sikur ta kerkoje gjirin nga uria? Gjitjashtu skamnte qarte cffare ndosh diten pasi filloj trajnimin. Pra gjithe naten kemi ndjekur metoden por kjo e ka lodhur dhe femija ska fjetur thuajse fare. A duhet ta le te dremise kur te doje e sa te doje, orari i gjumit te drekes do kompromentohet? Gjate dites te vazhdoj vaktin fals kur vjen puna te gjumi i drekes apo do jete tej lodhje dhe fillimisht te eleminoj vaktet e darkes dhe pastaj te aplikoj te njejten metode diten?

  1. Te kuptoj, ne kete rast e dashur vazhdon trajnimi njesoj. Pra ti e meson te fleje pa ndihmen tende brenda shtratiot te vet edhe pse gjate nates ti do te shtrihesh te flesh me femijen. persa i perket dremitjeve nuk trajtohen ne te njejten kohe me gjumin e mbremjes, pra do te perfundohet deri ne nje permiresim otimal ne mbremje dhe me pas vazhdon me gjumet e dites. Ne kete forme femija nuk lodhet dhe ti e ke me te lehte per ta menaxhuar. Edhe tek programi eshte shpjeguar kjo pjese, pra kur dhe si duhet te fillohet te punohet me gjumet e dites.

   Persa i perket kalorive gjate dites duhet te ushqesh sipas keshillave dhe te mjekut pediater me te ngurta, te kesh nnje skeme te plote te ushqyerjes qe duhet te ndjekesh sepse ne kete ,pshe baza e ushqimit jane superat, perimet, frutat, dritherat e me radhe dhe jo qumeshti. Pra edhe pasi te f;lasesh me mjekun pediater jam e sigurt qe do te sugjeroje te punosh me varesine ndaj gjirit ne menyre qe femija te marre nevojat ditore nga ushqimi dhe jo qumeshti.

   Shpresoj te kem qene e qarte, nese ke pyetje te lutem me shkruaj serish.

   1. Pershendetje e dashur, kam vendos ti filloj trajnimin sot. Thjesht per te qene e sigurt , gjate gjithe zgjimeve qe mind te kete naten duhet te vonoj gjirin per 20-25 min? Gjate 4 neteve te para? Dhe a duhet ta le te flere ne gji pas ores 6 te themi( pasi do jete lodhur dhe ndishta pa gjume nga nata?)

 3. Permendet te programi te mos e marim ne krahe femijen kur qan por besoj ne rastin tim eshte pak e pamundur(fleme ne nje shtrat)plus jam e sugurt qe do perpiqet te largohet nga dhoma gjithe kohes. Eshte e keshillueshme ta mbaj ne krahe apo te perpiqem ta mbaj ne shtrat ne mua me shume? Gjithashtu driten do doje ta ndeze ( edhe gjate dremitjes se dites gjeja e pare qe ben eshte te mdeze driten)

  1. E dashur pershendetje.

   Eshte nromale qe do te doje te beje keto veprime por ti nuk do ta lejosh. Nese rregulli eshte qe drita nuk do te ndizet tregoi femijes e dashur se je ti qe ke vendosur nje rregull dhe qe duhet ta ndjeke. kjo vlen njesoj si edhe ne perditshmeri, femija mund te protestoje dhe qaje per te arritur te kete shume nga ato gjera qe deshiron por kjo nuk do te thote se prinderit duhet te dorezohen dhe tja plotesojne. Qe do te thote, nese do te kemi ne vazhdim orare dhe nje strukture te rregullt gjumi duhet te jesh e bindur ti dhe tja percjellesh kete femijes, pra ne vazhdim nuk do te dalim nga dhoma dhe nuk do te ndezim driten.

   Fillimisht eshte shume e veshtire, por me kalimin e kohes femija e kupton qe ti e ke seriozisht ne ate qe ke vendosur te ndjekesh, bindet dhe dorezohet te veproje sipas asaj qe ti i thua.

   Ne kete rast eshte ok ta marresh ne krahe gjate kohes qe del per te bere keto veprime nese jo jam e sigurt se do ta stimulosh. Provoje dhe shiko reagimin qe do te kete.

   Te falenderoj.

   1. Nuk kam edhe dicka tjeter te qarte zkur thuhet qe te mos stimulohet gjate kohes qe qan normalisht sduhet te luash me te por ama vetem fjalet kyce duhen permendur, asgje tjeter per ta qetesuar. Pra pervec se eshte koha te flesh dhe mami te do shume te mos i thuhet asgje tjeter gjate kohes qe ai qan ?

    1. Jo gjithmone edhe ato e dashur, pra k femije qe stimulohen nga e folura. Nuk duhet ti flasesh, vetem te ndjekesh tekniken qe eshte shpjeguar tek trajnimi.

     Shpresoj te kem ndihmuar.

     Te falenderoj.

Leave a Reply

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Bota e Gruas

Bota e Gruas