COVID19/ NASA ndërpret përgatitjet për misionin e drejtuar në Hënë

Agjensia hapësinore amerikane NASA ka ndërprerë përgatitjet për misionin e administruar të hënës “Artemis” për shkak të përhapjes së virusit COVID19.

Ndërtimi dhe testimi i raketës dhe kapsulës nuk mund të vazhdojnë, tha koordinatori i Nasa, Jim Bridenstine. Fabrika e montimit të Michoud në New Orleans dhe Qendra Hapësinore Hapësirë ​​Stennis aty do të duhej të mbyllej.

 Arsyeja është një numër në rritje i rasteve të konfirmuara COVID19 në rajon.

Misioni “Artemis” është një projekt prestigjioz nga qeveria e presidentit amerikan Donald Trump. 50 vjet pas zbarkimit të parë të Hënës, Nasa po punon për të dërguar astronautë në sipërfaqen e Hënës deri në vitin 2024. Ndërprerja e vendosur tani e projektit mund të rrezikojë orarin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *